Aktuálně

Cvičili jsme v tunelu - ZZS JMK, 9.10.2019

15. 10. 2019

Víte, co udělat, když se dostanete do nebezpečné situace při projíždění tunelem? Půjde pravděpodobně o dopravní nehodu, která může mít celou řadu vážných následků… Tady jsou naše rady:

  • přivolejte pomoc, postupujte dle rad operátora na lince
  • snažte se zviditelnit za pomoci reflexní vesty
  • nepanikařte, i když je to psychicky náročná situace
  • nepobíhejte po silnici, je to nebezpečné
  • snažte se pohybovat podél stěn
  • hledejte za pomoci šipek únikové východy

A proč opakovaně cvičíme v tunelu? Zásah v uzavřeném a stísněném prostoru má svoje specifika a bezpečnostní rizika, a proto je tak důležité správné a jasně dané postupy nacvičovat a opakovat. Musíme být na podobnou situaci dobře připraveni, abychom pak obstáli při reálném zásahu. „Existují dvě varianty dopravní nehody v tunelu, s požárem a bez něj. Obě tyto možnosti mají svůj specifický postup, máme k tomu určené speciální manuály, podle kterých postupujeme ve shodě s ostatními složkami IZS,“ vysvětluje Sylva Nováková z oddělení krizové připravenosti jihomoravské záchranky.

První zásadní bod, který musí být ujednocen, je zjištění a ověření směru, kterým mohou do tunelu složky IZS najet. „U každého brněnského tunelu, tedy i u toho Husovického, kde cvičení aktuálně probíhalo, máme dvě kontaktní stanoviště neboli vyčkávací místa. Naše posádky tam setrvají až do chvíle, dokud není naprosto přesně jasné, kudy se k nehodě dostanou a zda je vjezd do tunelových tubusů bezpečný. Další klíčový bod je komunikace, a to jednak mezi naším operačním střediskem a výjezdovými skupinami, ale také navzájem mezi operačními středisky záchranky, hasičů a policie,“ upřesňuje Sylva Nováková, hlavní organizátorka cvičení.

Michaela Bothová, tisková mluvčí ZZS JMK